Otkrivanje čarolije riječi: Svjetski dan dječije književnosti obilježen kroz posjetu biblioteci, čitaonici i štanpariji, vrtić “Lužani”

📚 Posjeta biblioteci, čitaonici i štampariji povodom Svjetskog dana dječije književnosti predstavlja jedinstvenu priliku za razvoj dječije mašte, kreativnosti i ljubavi prema knjigama. Kroz ove aktivnosti, mališani imaju priliku da istraže bogatstvo svijeta književnosti, upoznaju se s različitim žanrovima i autorima te razviju ljubav prema čitanju. Također, ovakve posjete podstiču razvoj socijalnih vještina kroz dijeljenje iskustava i ideja s vršnjacima, te unapređuju samopouzdanje i samostalnost kod djece.

📖 Povodom Svjetskog dana dječije književnosti posjetili smo Dječiju biblioteku Radićeva i čitaonicu “Bubamara”, kojom prilikom su djeca slušala priču “Palčicu” i razgovarali o njoj.

📚 Cilj nam je da ukažemo na važnost dječije književnosti i ljubavi prema čitanju. Važnu ulogu na kognitivni, emotivni i socijalni razvoj djeteta od najranije dobi ima knjiga, to jest, slikovnica, koji mnogi autori definiraju kao prvu knjigu djeteta koja ima zabavnu, informacijsko-odgojnu, iskustvenu, estetsku i govorno-jezičnu funkciju.

📖 Nakon toga smo posjetili štampariju Amos Graf te se upoznali kako  nastaju  knjige, izrađuju ambalaže i razni plakati, istakla je Senada Ledina, odgovorna odgajateljica vrtića “Lužani”.