Učenje kroz iskustvo: Posjeta pijaci kao važan dio obrazovnog procesa predškolske djece vrtića „Razigrani dani“

🍎🍅🍆🍐🥕 Posjeta pijaci predstavlja jedinstveno iskustvo za predškolsku djecu, pružajući im priliku da istraže svijet oko sebe na praktičan način. Ovaj oblik terenske nastave omogućava im da koriste sva svoja osjetila dok promatraju boje, mirise i teksture različitih namirnica. Kroz interakciju s prodavcima, djeca razvijaju socijalne vještine i uče važnost komunikacije. Također, posjeta pijaci potiče razvoj osnovnih matematičkih i jezičnih vještina kroz brojanje, prepoznavanje oblika i boja, te stvaranje veza između riječi i stvarnih predmeta. S obzirom na sve navedeno, posjeta pijaci predstavlja nezaboravno iskustvo koje obogaćuje obrazovni put svakog djeteta.

🍎🍅🍆🍐🥕 U vrtiću „Razigrani dani“ djeca iz odgojne grupe u 6. godini života s učiteljicama Nerminom Alibegić, Melisom Adem i asistenticom Berinom D. Čehajić posjetili su pijacu na Ciglanama. Djeca su se upoznala s izgledom pijace, povrćem i voćem koji su puni vitamina koji nam pomažu u spriječavanju prehlade. Uživala u šetnji, razgledanju i otkrivanju šta se sve može kupiti na pijaci, istakla je Mirha Muftić, odgovorna odgajateljica vrtića „Razigrani dani“.