Uvažavajte različitost! Šarene čarape za Svjetski dan Down sindroma II dio

Down Syndrom International (DSI) službeno je odredio 21. mart kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD).
DSI sindrom je jedno od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma koje uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta.
Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprečava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta.

Simbol obilježavanja ovog dana su šarene čarape, zbog toga su u vrtićima JU “Djeca Sarajeva” odgajateljice realizirale aktivnosti sa djecom: oblačenjem šarenih čarapa, izadom plakata podrške, pakovanjem prigodnih poklona, posjetama… te na taj način iskazali podršku u borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.

Zašto danas nositi šarene čarape?

Zato da se priča o problemima osoba sa Down sindromom i da im pružite podršku.

Vrtić “Radost”
U povodu Svjetskog dana osoba sa Dawn sindromom djeca vrtića “Radost”, od jasličkog uzrasta do budućih školaraca su obukla šarene čarape kao čin podrške osobama sa Down sindromom, kako bi potaknuti uvažavanje različitosti.