“Kandinsky u vrtiću” učenje po NTC sistemu, vrtić “Bulbuli”

U sklopu individualnog stručnog usavršavanja, u vrtiću “Bulbuli”, odgajateljica Alma Konjičanin je realizovala Oglednu aktivnost pod nazivom “Kandinsky u vrtiću” po NTC sistemu učenja, u okviru teme “Dijete u svijetu umjetnosti”, sa djecom iz Mješovite grupe djece od 3 gododine do polaska u školu.

Od prvog dana rođenja dijete uči putem svojih čula te je cilj ove aktivnosti bio aktivacijom čulne osjetljivosti potaknuti sve aspekte razvoja djeteta i njegovo divergentno mišljenje, kroz svijet likovne i muzičke umjetnosti.

Djeca su uživala u ponuđenim aktivnostima: Igri asocijacija koja ih je uvela u temu, takmičarskoj igri u kojoj su slagali poznato djelo Vasilija Kandinskog “Krugovi”, te igri “Slušamo boje”. U centrima su slikali uz muziku, stvarali slike od plastelina, od  geometrijskih oblika i različitih linija pravili slikarske kompozicije.

Aktivnosti su prisustvovali i novinari TVSA koji su snimali svoju emisiju “Kratke priče iz vrtića”.

Uvođenjem djeteta u svijet stvaralaštva i umjetnosti, u njemu odgajamo čovjeka koji razumije ljude i teži napretku čovječanstva.