“Proljetno cvijeće” – pozorište sjena, svjetlost i sjena su međusobno povezani, otkrivaju djeca vrtića “Umihana Čuvidina”

U sklopu individualnog stručnog usavršavanja u vrtiću “Umihana Čuvidina”, odgajateljica Arnela Šahat je realizirala Oglednu aktivnost pod nazivom “Proljetno cvijeće” sa djecom u 6. godini života.

Cilj  aktivnosti bio je da djeca otkriju uzročno – posljedične veze kroz eksperiment i istraže pozorišnu sjenu.

Kako je dramatizacija, put u unutarnji svijet djeteta, put u svijet mašte, slobode i stvaralaštva, djeca su imala priliku uživati u igrokazu “Proljetno cvijeće” u pozorštu sjena i spoznati da su svjetlost i sjena međusobno povezani.

U saradnji s roditeljima sakupljeni su “vjesnici proljeća” i sadnice proljetnog cvijeća koje su poslužile kao poticaj za raznovrsne istraživačko – spoznajne, likovne i manipulativne aktivnosti, te kreiranje kutka “Cvjećare”.