“Leti pčela malena”

Brojalice su kratke dječje pjesme odnosno jezične umotvorine koje su ritmične. One utiču na spoznajni razvoj, razvoj govora, razvoj govorne kreativnosti i razvoj pokreta i ritma. Svaka brojalica pruža mogućnost izražavanja ritma, metra i pokreta. Metar se može izvoditi na mnoštvo načina: pljeskanjem, pucketanjem prstima, udaraljkama, u paru s drugim djetetom, lupanjem nogama o pod…
„Brojalica je sredstvo igre, poticaj za igru, dopuna igri i igra sama.“ (Peteh M., 2007.).
U vrtiću “Radost” odgajateljica Emina Muminović u okviru stručnog usavršavanja realizirala je oglednu aktivnost “Leti pčela malena”. Pored proširivanja dječijeg znanja o pčeli njenom izgledu, karakeristika, životu, ukazala je djeci na značaj korištenja meda kao zdravoj i ljekovitoj namirnici u očuvanju zdravlja ljudi. Posebnu pažnju poklonila je brojalici o pčeli, kao i usvajanje teksta i načina izvođenja brojalice kroz dvije faze: I Faza doživljaj mjere–metra i II Faza doživljaj ritma. Potaknula je djecu na uočavanje  ritma, trajanje i dužinu uz  prikaz ilustrovanog plakata, te povezivanje ritma sa pokretima tijela. Djeca su veoma rado učestvovala u svim kombinacijama odbrojavanja brojalice.