Ginjol lutka potaknula djecu na igru

Lutka u odgojno obrazovnom procesu mnogo pomaže, može poslužiti kao odlično edukativno-didaktičko sredstvo.  Pomoću lutke  može se pobuditi i razviti dječija mašta i kreativnost. Lutka je vizuelan, čujan i taktilan poticaj koji potiče djetetovu osjetljivost za stvari iz okoline, te ga podstiče na verbalnu i neverbalnu  komunikaciju s odgajateljem i vršnjacima. Djeca uz lutku razvijaju estetski, kognitivni, socijalni i emocionalni osjećaj.
“Lutkina riječ” snažnije djeluje na dijete nego riječ odgajatelja.
U vrtiću „Iijaš“ sa mališanima uzrasta od 6 mjeseci do 3 godine odgajateljica Sanela Džafić u okviru individualnog stručnog usavršavanja realizovala je temu “Igre na snijegu”.
Cilj aktivnosti je bio da kroz interaktivnu igru sa ginjol lutkom motivišanje djecu na aktivno učešće u planiranim aktivnostima, te da im ponudi nešto novo i interasantno.
U poticajnoj i edukativnoj vrtićkoj atmosferi realizirala je zadatke odgojno-obrazovnog rada koji su se odnosili najviše na poticaj govora, prirodnih oblika kretanja i pravilne upotrebe likovnih materijala.
Pri realizaciji aktivnosti nesebičnu podršku joj je pružio tim vrtića “Ilijaš”.
Aktivnosti su prisutvovale i koordinator za odgojno-obrazovni rad Abida Kapetanović i pedagog Enisa Lukač.