Uticaj didaktičkih igračaka na razvoj dječijih sposobnosti

“Igra izvire iz djece kao vrelo iz brijega.” Miroslav Krleža
Dijete predškolskog uzrasta uživa igrajući se. Za igru je prije svega potrebna mašta, ali i dostupnost raznovrsnih materijala koji će poticati dijete na istraživanje, a samim tim i na učenje. Dijete se uči pokušajima i pogreškama, osjećaju samostalnosti i samokontroli. Na taj način razvija i izgrađuje svoju ličnost.
Didaktičke igračke su važan dio odrastanja svakog djeteta. One mogu povoljno uticati na razvoj raznih djetetovih sposobnosti kao što su razvoj motorike i govora, razvoj vizualne percepcije koncentracije i pažnje, razvoj logičkog razmišljanja i zaključivanja, te razvoj aktivnog slušanja, prema https://www.maminsvijet.hr/briga-o-djeci/didakticke-igracke-vazan-dio-odrastanja-svakog-djeteta/.
U vrtiću  “Iskrica” u Odgojnoj grupi 1 do 2 godine života veoma pažljivo se biraju didaktičke igračke sa kojima se djeca igraju, kako bi kod djece potaknuli cjeloviti razvoj, ali i njihovu sreću i zadovoljstvo.