Obilježena godišnjica stradanja četvero djece u dječijem parku u Hrasnici

Konvenciju o pravima djeteta, koju je usvojila Generalna skupština Ujedinjenih naroda 20. novembra 1989. godine je međunarodni dokument kojim se priznaju prava djece.

Svako dijete ima sva prava, bez obzira ko je, gdje živi, kojim jezikom govori, koje je religije, da li je dječak ili djevojčica… Sva su prava povezana i jednako važna.

Djeca su posebno osjetljiva, pa im je potrebna posebna briga i zaštita. Odrasli su dužni omogućiti djeci da uživaju sva svoja prava. Međutim, temeljno ljudsko pravo, pravo na život, nekoj djeci u protekom ratu je nepravedno oduzeto.

Dana, 12. jula 2022. godine djeca iz vrtića “Radost” su prisustvovala obilježavanju godišnjice stradanja četvero djece u dječijem parku u Hrasnici 1992. godine. Tom prilikom djeca iz vrtića su deklamovala recital o dječijim pravima iz zbirke pjesama “U svijetu pravde dječije” pjesnika Velimira Miloševića. Šesta Pravdina pjesma je kratka i jasna, iz nje progovara dječije, pravo na život:

Raste, raste, sred života
Dijete-ljepotna ljepota.

Raste raste i sanjari,
Prelijepi cvijet mali.

Raste cvjeta i miriše,
Ruža u kojoj dijete diše.

U krunici tog cvijeta,
Čitav svijet će da procvjeta.

A u srcu tog cvijeta
Žive djeca-rascvjetana.

Svijet cvjeta i miriše
Ružu u kojoj dijete diše.