Kako nastaje duga?

Duga je zanimljivi prirodni fenomen koji se može vidjeti dok pada kiša, ali i istovremeno sija sunca.  Sunčeva svjetlost pri prolasku kroz kapljice kiše se prelama, kao kroz prizmu i nastaje “sedam duginih boja”. Dugine boje su crvena, narančasta, žuta, zelena, plava, modro – plava i ljubičasta.
U okviru individualnog stručnog usavršavanja odgajateljica Nevzada Terzo je realizovala oglednu aktivnost na temu “Prirodne pojave – Duga “ sa djecom iz Obaveznog programa za djecu u godini pred polazak u školu, “Peta osnovna škola”. Cilj aktivnosti je bio da djeca usvoje saznanja kako nastaje duga, da razumiju uzročno – posljedične veze u prirodi i da usvoje dugine boje. U narednom periodu kroz različite aktivnosti djeca će nastaviti pratiti i istraživati promjene u prirodi, te se tako adekvatno pripremati za polazak u školu.