Njegovanje kod djece pozitivnih moralnih vrijednosti

Moralnost je sposobnost koja se uči kroz život, ona je putokaz prema onome što bismo trebali i smjeli činiti, a uviđamo je poštivanjem moralnih pravila i vrijednosti koje su u nama usađene kako u porodici, tako i u vrtiću. Da bi dijete spoznalo i naučilo o moralnosti ili pravim vrijednostima bitno je da ono samo zna i ono samo razvije moralnu svijest o tome, da samo odredi svoje ponašanje s obzirom na ostatak društva ili ostatak zbivanja oko njega. Svi su vrlo bitni u tom razvijanju, sama djeca, vrtić, škola, a posebice obitelj i roditelji (Legrand, 2001).
U okviru individualnog srtučnog usavršavanja odgajateljica Anida Katanović  u vrtiću “Lane“ djeci je kroz dramatizaciju basne “Cvrčak i mrav“ željela istaknuti značaj pravih ljudskih vrijednosti: trud, rad, marljivost, te im kroz razgovor ukazati na značaj  pravednog  ponašanja, uz razumijevanje pouke basne.