Dan jabuke – 20. oktobar

Djecu treba od malih nogu navikavati da formiraju zdrave prehrambene navike.
Roditelji su prva karika, a poslije i odgajatelji u vrtiću koji trebaju da brinu o odbiru i ponudi odgovarajućih količina raznovrsnih namirnica, te da vode računa o redovnom režimu ishrane.
Voće zauzima posebno mjesto u ishrani, jer je za djecu primamljivog izgleda i ukusa, a pri tome  obezbjeđuju unos vitamina, minerale i vlakna. Najkompletnije voće u ljudskoj prehrani je jabuka, jer sadrži gotovo sve što ljudski organizam treba zato je proglašena kraljicom voća.
U vrtićima JU “Djeca Sarajeva” odgajatelji su sa djecom obilježili 20. oktobar Dan jabuke. Kroz priče, stihove, pjesme, igre, dramatizacije, kreativne radionice, spremanje ukusnih jela naučili su djecu da jabuku mogu jesti svježu, sušenu kao čips, u kolačima, kompotu, piti u soku od jabuka, prerađivati u pekmez, džem, te jabukovo sirće. Omogućeno im je da posjete “Poljoprivredno dobro Butmir” i vide gdje rastu jabuke, kako se beru, šta je potrebno za njegu sadnica voćki…
Naučili su i dosta narodnih uzrečica, te poručuju svima da jedu jabuke kako bi bili “Zdravi kao jabuka”.

Vrtić “Aneks”

Vrtić “Biseri”

Vrtić “Bulbuli”

Vrtić “Dječiji Grad”

Vrtić “Ilijaš”

Vrtić “Iskrica”

Vrtić “Košuta”

Vrtić “Lužani”

Vrtić “Mašnica”

U vrtiću “Mašnica” djeca su uživala  u plodovima jeseni: jabukama, kestenovima i kokicama.

Vrtič “Razigrani dani”

Vrtić “Umihana Čuvidina”