Svjetski dan pranja ruku – 15. oktobar

Svjetski dan pranja ruku se obilježava 15. oktobra kako bi se ukazalo na važnost redovnog i temeljnog pranja ruku vodom i sapunom. Ruke su dio tijela koji je najizloženiji raznim mikroorganizmima, te samim tim predstavljaju najčešći put prenosa većine zaraznih bolesti. Zato je veoma važno provoditi pravilnu higijenu ruku. Navika pravilnog i redovnog pranja ruku vještina je koja se usvaja u najranijem djetinjstvu.
U vrtiću “Biseri” odgajatelji su sa djecom kroz različite sadržaje: priče, pjesme, slike, eksperimente, ali i praktičnim primjerom radili na razvijanju svijesti kod djece o značaju higijene ruku. Djeca su naučila zašto, kada i kako se peru ruke, te su savladala pravilan način njihovog pranja. Shvatili su i važnost jedne mudru izreku: “Bolje spriječiti, nego liječiti.”-Thomas Fuller

Vrtić “Biseri”