“Dopustite da vam priroda bude učiteljica”

Učenje se može odvijati svugdje – u zatvorenom prostoru dječijeg vrtića ili kuće, dječijem igralištu, parku, šumi ili planini. Boravkom djece u prirodi, njenim izazovima i poticajima pozitivno utičemo na dječiji razvoj u svim područjima razvoja. Možemo pretpostaviti  da će djeca kasnije kao odrasli ljudi, više cijeniti i poštovati prirodu ukoliko spoznaju njene vrijednosti. Engleski pjesnik William Wordsworth rekao je: „Dopustite da vam priroda bude učiteljica.“
Opće zdravlje i razvoj motoričkih sposobnosti, pozitivan učinak na pažnju, koncentraciju, te socijalne i kognitivne kompetencije neke su dobrobiti igre na otvorenom koje Kemple i saradnici (2016.) ističu u članaku koji je objavljen u časopisu Childhood Education.
Poznavajući pozitivan učinak boravka djece u prirodi odgajatelji iz vrtića “Radost” su djeci omogućili boravak na planini Igman. Djeca su uživala u planinskom zraku i suncu igrjući se na mobilijaru i istražiujući prirodne ljepote.