“Sedmica mira” II dio

U vrtićima JU “Djeca Sarajeva” već dugi niz godina treća sedmica maja obilježava se kao “Sedmica mira”. Sedmica mira ima za cilj stvaranje atmosfere ljubavi, mira, tolerancije i povjerenja, te da se kroz planirane aktivnosti kod djece razvije kritičko mišljenje. Razvijanjem kritičkog mišljenja potičemo djecu da budu manje pasivna, ali i više tolerantna i empatična. Djeca s razvijenim kritičkim mišljenjem lakše će kasnije u životu donosit odluke koje će po njih imati pozitivnije ishode, bit će neovisniji i lakše će se izboriti za sebe, pritom poštujući autonomiju drugih osoba.

U sklopu obilježavanja “Sedmice mira” u vrtiću „Aneks“ odgajateljica Ilda Mizdrak motivisana pokazanim interesovanjem djece prema insektima je u okviru individualnog stručnog usavršavanja kroz aktivnost „Od polena do meda“ omogućila djeci da spoznaju važnost jedinstva, sloge i timskog rada za postizanje cilja. Na interesantan način putem prikaza rada pčela u procesu nastanka meda potaknula je djecu na razumijevanje i prihvaćanje osnovnih društvenih odnosa u društvenoj zajednici: saradnje, međusobnog poštovanja i uvažavanja.

JU “Djeca Sarajeva” vrtić “Aneks”  aktivnost “Od polena do meda”