22. mart: Svjetski dan voda

Svjetski dan voda obilježava se dana 22. marta s ciljem podizanja svijesti i skretanja globalne pažnje na značaj i važnost vode, te promocije održivog korištenja vodnih resursa. Obilježavanje Svjetskog dana voda predloženo je na Konferenciji o okolišu i razvoju Ujedinjenih naroda u Brazilu 1992. godine.
Ovogodišnja tema Svjetskog dana voda je “Vrednovanje voda” i upućuje na razmatranje vrijednosti vode i što ona znači svakom od nas. Koliko nam je važna u kućanstvu i porodičnom životu, za hranu, zdravlje i zdrave životne navike.
U vrtiću “Dječiji grad” u Odgojnoj grupi u 5. godini života učiteljice Senada Herak i Emana Korjenić su sa djecom razgovarale o vodi, njenom kretanju, upotrebi kao i njenoj važnosti za sva živa bića.  Upoznale su djecu da mogu vastitim postupcima doprinijeti njenoj štednji, te da takvim postupanjem danas, doprinose za bolje sutra.