Kako kod djece buditi interes i graditi human odnos prema prirodi i životinjama?

Djeca iz vrtića „Šareni voz“ su bila izuzetno vrijedna i kreativna. Učeći o šumama, šumskim životinjama i slušajući priče o njima, poželjeli su da i oni sami naprave svoju slikovnicu o jednoj maloj interesantnoj šumskoj životinji, ježu. Slikovnicu su nazvali „Jež iz hrastove šume“. U izradi slikovnice koristili su raznovrsni ambalažni materijal i kombinovane tehnike.
U manipulativnom centru zajedičkim snagama pravili su skrovište za malog ježa, koristeći se kartonskim kutijama, mahovinom, žirevima… sve u cilju da naprave što udobnije skrovište za šumske životinje. Oblikovali su ježeve, dodavali im bodlje od drvenih štapića.
U likovnom centru otiskivali su ježiće i dodavali im bodljice od slamki, potom su upoređivali njihove veličine i redali ih od najmanjeg do najvećeg.
Eksperimentisali su i istraživali u naučnom centru sa malom vagom i kinetičkim pijeskom, saznali su koliko je težak najveći, a koliko najmanji jež.
Njihova mašta je došla do punog izražaja, ali su i spoznali kako trebaju čuvati i voditi brigu o prirodi i životinjama.