Novembarski dnevnik iz vrtića “Slavuj”

💫 Istražujući temu „Jesen“ djeca odgojne grupe u 4. godini života zainteresirala su se za šumske životinje. Većinu njih prepoznaju po vanjskim karakteristikama, ali malo znaju o njihovom ponašanju, osobinama, ishrani, staništu i sl. Kroz različite aktivnosti djeca su mogla potražiti odgovore na svoja pitanja: zašto je jež bockav, zašto kažu da je lisica lukava, da li je medvjed najveći u šumi i boji li se medo neke druge životinje, da li je vuk opasan za ljude ili samo za životinje i mnoga druga pitanja koja su se javljala u toku razgovora djece s odgajateljima. Djeca su u vrtić donijela i svoje omiljene šumske plišance iz kolekcije „Zvjerići“, napravili su tortu za vjevericu i proslavili joj rođendan. Glinom su oblikovali ježa, a umjesto bodlji koristili su različite sjemenke. Slikali su i crtali, kreirali od kolaža životinje sa više detalja. Gradili su im pećine i jazbine, oponašali kretanje, glasanje, ali i igrali uloge i zamišljene odnose između različitih vrsta gdje su svi bili veoma prijateljski raspoloženi i niko nikog nije „pojeo“.

💫 Djeca odgojne grupe u 5. godini života istraživala su šumske životinje. Kroz dramatizacije, igre, istraživanje materijala, upoznali su osnovne karakteristike šumskih životinja, njihovog izgleda, načina života, staništa. Poseban interes djeca su pokazala za istraživanje načina kretanja i otisaka šapa životinja.

💫 Odgojna grupa u 6. godini života je u okviru projekta “Rastemo zajedno” istražuje osjećanja.                 

Kroz  različite aktivnosti djeca su upoznavala svoja osjećanja, povezivala ih ličnim iskustvima, prepoznavala osjećanja kod drugih ljudi, te učila kako izražavati svoja osjećanja na društveno prihvatljiv način. Djeca su istraživala načine kako pomoći sebi, ali i drugima kada osjećaju neugodne emocije, kako se smiriti? Šta uraditi, da ne povrijedimo osjećanja drugih, ali i kada se desi da neko povrijedi naša osjećanja? Djeca su nudila kreativne ideje kako rješavati konfliktne situacije, osmislili su tehnike koje im pomažu da pomognu i sebi i drugima u slučaju konflikta, ali i kada osjete emocije koje za njih nisu ugodne.

💙💛🤍 Učešćem na internoj svečanosti i obilaskom spomenika domovini obilježili smo 25.novembar  – Dan državnosti BIH.

Podijeli na socijalnim mrežama

Facebook
LinkedIn
Twitter
Povezane vijesti