“Donose li rode djecu?”, vrtić “Šareni voz”

U vrtiću “Šareni voz”, realizirana je aktivnost pod nazivom “Donose li rode djecu?”, a u saradnji sa mamom dr. ginekologije.
Cilj je bio da se djeci približe pojmovi začeća, trudnoće, rađanja, rasta i razvoja, na primjeren način, što im je uglavnom uskraćeno. Ako djeci uskratimo pristup sticanju iskustava, ne čudi da se ophođenje s manjom djecom ili bebama često pokaže kao teško, pa čak ni starija djeca nemaju razumijevanja za potrebe bebe.
Trudnoća i razvoj bebe posebno su prikladni za objašnjavanje potreba beba djeci predškolskog uzrasta. U različitim aplikacijama veličina bebe često se navodi u obliku voća, što je dobar način da djeca vide koliko beba raste. Na taj način nevidljivi rast postaje shvatljiv u pravom smislu te riječi.