Izrada saza tradicionalnog bosanskog instrumenta

Približiti djeci vrijednosti kulturno-histirijske baštine ima za cilj razvijanju sposobnosti uvažavanja i navike čuvanja nematerijalnih i materijalnih tekovina naše domovine. Veoma je važno potaknuti kod djece interesovanje za muziku i muzičke instrumente, jer takvim aktivnostima potiče se njihov cjelokupan intelektualni, psihofizički, emocionalni, moralni, duhovni i tjelesni razvoj, te se naglašava kulturna i estetska dimenzija odgoja i obrazovanja.
U sklopu upoznavanja bosanske tradicije kroz muziku djeca iz vrtića “Radost” su posjetila radionicu gdje se izrađuje saz, tradicionalni bosanski instrument. Ovom prilikom su mogli vidjeti alat potreban za izradu saza, da dožive njegove zvukove, ali i da se iskašaju u sviranju.