Roditeljstvo

Roditeljstvo je težak posao koji uključuje zadovoljavanje osnovnih djetetovih potreba poput hrane i fizičke sigurnosti, ali i emocionalnih potreba, a što se postiže odgojem. Odgoj djeteta podrazumijeva toplinu, razumijevanje, ljubav, podršku i ohrabrenje koju roditelj pruža djetetu, te kontrolu koju čine roditeljska očekivanja, zahtjeve i nadzor, ali se ona, međutim, može protezati od potpune kontrole do zanemarivanje djeteta.  S obzirom na te dvije dimenzije odgoja, postoje različiti odgojni stilovi od kojih svaki na drugačiji način utiče na razvoj djetetove ličnosti.
U vrtiću “Višnjik” na II roditeljskom sastanku roditelji su na stikerima napisali kako zamišljaju svoju djecu kao mlade odrasle ljude, te su popunili upitnik kako bi sebe evaluirali i procijenili koji stil odgoja koriste. Potom im je prezentovana tema “Roditeljstvo” i četri stila odgoja djece i šta oni potiču kod njih.