Razvijanje sposobnosti uvažavanja, njegovanja i očuvanja kulturnih tekovina naroda BiH

Jedan od zadataka predškolskog odgoja i obrazovanja jeste približiti djeci vrijednosti kulturno-histirijske baštine, kako bi djeca mogla razviti sposobnost uvažavanja i navike čuvanja materijalnih tekovina i njegovanje duhovnih vrijednosti, suživota i multikulturnosti.
U vrtiću Biseri za djecu iz Odgojne grupe u 6. godini života odgajateljica Zumrete Đuzo realizirala je oglednu aktivnost pod nazivom “Tradicija u Bosni i Hercegovini”. Cilj aktivnosti je bio da se kod djece razvije sposobnost uvažavanja, njegovanja i očuvanja kulturnih tekovina naroda Bosne i Hercegovine. Radna soba je bila je obogaćena tradicionalnim bosanskim predmetima i odisala starim bosanskim stilom. Djeca su imala priliku da se upoznaju sa izgledom i namjenom starinskih predmeta,  kao i nekadašnjim običajima vezanim za njih. Kako bi na sto bolji način približi djeci kulturno-historijsko baštinu domovine Bosne i Hercegovine, sa djecom  su posjetili i Svrzinu kuću gdje su mogli vidjeti na očiglednim primjerima gdje i kako su nekada davno živjeli narodi u Bosni i Hercegovini.

Ogledna aktivnost  pod nazivom “Tradicija u Bosni i Hercegovini”

Posjeta Svrzinoj kući