Posjeta zelenoj pijaci “Grbavica”

Zdrava ishrana je jedan od najznačajnijih faktora za pravilan rast i razvoj svakog djeteta, ona je baza zdravog života. Promoviranje pravilne ishrane i formiranje zdravih navika, počinje u porodici, a potom i u vrtiću. Veoma je važno upoznati i motivirati djecu kako bi se što zdravije i kvalitetnije hranili, te ih potaknuti na što odgovorniji odnos prema sebi i svome tijelu.
U vrtiću “Mašnica” odgajatelji su sa djecom iz Odgojne grupe u 5.godini života posjetili zelenu pijacu “Grbavica”. Djeca su se upoznala sa  izgledom pijace kao i izgledom povrća i voća koji se tu prodaje. Imala su priliku da vide novo do tada njima nepoznato povrće i voće: celer, cveklu, prasu, rotkvice, kivano… saznali su i koliko je povrće i voće bitno za njihovo zdravlje. Prilikom ove posjete vidjeli su i prodavnice: mesaru, ribarnicu, cvjećaru koje se takođe nalaze u sklopu pijace. Posjetili su i Sjemenaru, prodavnicu u kojoj se može kupiti razno sjeme povrća u kesicama. Djeca su uživala tokom ove posjete, kako u razgledanju tako i u otkrivanju šta se sve može kupiti na pijaci.