Svjetski dan bez automobila

Djeca iz vrtića JU „Djeca Sarajeva“ su u povodu Svjetskog dana bez automobila, koji se obilježava svakog 22. septembra, željela podstaknuti vozače da bar na jedan dan odustanu od vožnje automobila, te time doprinijeti razvoju ekološke svijesti kod odraslih.
U vremenu kada sve više pričamo o ugroženosti našeg Eko sistema, vremenu u kojem  se prirodni resursi troše neuporedivo više nego što se nadoknađuju, nužno je da se  zapitamo  kuda idemo i kakva će nam budućnost biti? Kao odrasli, odgovorni smo za ono što činimo, ali i čemu učimo našu djecu?  Od nas, i od našeg odnosa prema prirodi zavisi odnos djece prema njoj. I najmanji gest kojim se čuva prirodno okruženje, prirodni resursi dovoljan je da napravimo bar mali iskorak ka stvaranju zdravijeg  okoliša. Ali nije dovoljan. Potrebno je da postanemo svjesni neophodnosti naše brige za očuvanje prirodnih resursa odnosno podizanju ekološke svijesti, prije svega kod nas odraslih.  Potom da ove vrijednosti prenosimo i na naša buduća pokoljenja, djecu.  Jedan je od načina našeg djelovanja, jeste da pedagoškim radom, planskim i programiranim,  uvodimo djecu u područje ekologije. To je ujedno i važan cilj predškolskog odjoja i obrazovanja putem kojeg, prije svega možemo uticati na dječije razumijevanje značaja zdrave i čiste okoline, potom doprinijeti i razvijanju ekološkog ponašanja izraženog kroz brigu za očuvanje zdravog okoliša i odgovorno korištenje prirodnih resursa. Obrazovanje i odgoj djece za zaštitu i unapređenje životne sredine jedan je od izuzetno važnih ciljeva u procesu odgoja i obrazovanja, a pretpostavlja „upoznavanje vrijedonosnih sistema, ciljeva, principa i normi ponašanja“ (Kamenov, 2004.)

Vrtić “Aneks”

Vrtić “Bulbuli”