Bajramski kolači

Blagdan Kurban bajram u tradiciji bosanskih muslimana zauzima posebno mjesto. Dočekuje se u porodičnom okruženju, u najljepšoj odjeći, uz tradicionalna jela i kolače. Bajram je takođe i dan kad se miri i prašta. Dan u kojem se zaboravljaju sve nesuglasice. Ovaj praznik predstavlja posebnu radost za djecu u iščekivanju Bajram banke ili bajramluka. Običaj je da djeca obilaze stariju rodbinu i komšije i da budu darivani novcem, čokoladom ili bombonama.
Pošto su slatkiši  vrlo bitan element bajramske trpeze, odgajatelji iz vrtića “Lužani” su pored upoznavanja djece sa tradicijom i običajima za ova blagdan odlučili sa mališanima napraviti bajramske kolače, kako bi ih vrijedna dječica ponijela kući i uz čestitanje i želje za dobro zdravlje pojeli sa svojim najmilijim.