Posjeta zoološkom vrtu “Bambi”

Kada sa djecom pričamo o životinjama, ona često nabroje sve one za koje su čuli ili vidjeli. Zadatak, kako roditelja tako i odgajatelja je da razgovaraju sa djecom o tome kako životinje izgledaju, kako se glasaju, kako se kreću, kako se hrane i gdje žive. Veoma je važno da kod djece potaknemo sposobnost da razliku domaće, šumske ili afričke životinje u skladu sa njihovim godinama i iskustvima. Bitno im je približiti  životni kružni proces, da se i životinje rađaju, rastu, hrane, razmnožavaju i umiru. Kroz razgovor, priče, slike, enciklopedije potičemo djecu na razmišljanje i usvajanje pojma uspoređivanja odrasli-odrasli, odrasli-dijete, razlike u izgledu, ponašanju i mogućnostima odraslih životinja i njihovih mladunčadi. Spoznavanje svijeta oko sebe kod djeteta ove dobi je opažajno tj. praktično, jer dijete najbolje neposrednim promatranjem, slušanjem, doživljavanjem razumije ono što vidi i čuje.
Odgajatelji iz vrtića “Radosr” su djecu odveli u obilazak nove atrakcije u naselju Hrasnica, zoološkom vrtu “Bambi”. Tom prilikom su mališani imali mogućnost posmatranja nekih životinja i njihovih mladunčadi. Upoznali su se i sa načinom brige o životinjama koje žive u ZOO vrtu.