“Mala zimska Olimpijada”

Djecu treba motivirati i poticati na što više kretanja,  potrebno je ukazivati na prednosti koje donose tjelesne vježbe i sportske aktivnosti od razvoja motoričkih sposobnosti i vještina do unapređenja i održavanja zdravlja.
Sport od predškolske dobi često se nastavlja i u starijoj dobi, jer  dijete stekne navike koje ga ispunjavaju i zadovoljavaju.
U sklopu stručnog usavršavanja odgajateljica Emina Zorlija iz vrtića “Radost” održala je aktivnost pod nazivom “Mala zimska olimpijada” i zajedno sa djecom sumirala saznanja vezana za zimske sportove sa posebnim akcentom na klizanje, skijanje i hokej na ledu. Djeca su imala priliku vidjeti kako putem slika, videa tako i uživo kako izgledaju sportisti i njihova oprema.
Učešćem u “Maloj zimskoj Olimpijadi” mogli su uočiti i važnost poštovanja pravila igre  i sportske etike koja je sadržana u konceptu sportskog ponašanja i ključnih principa: povjerenje, poštovanje, odgovornost, pravednost, briga i socijalizacija.