Projekat “Životinje” neiscrpna inspiracija za istraživanje

Smatra se da je kod djece potrebno od malih nogu razvijati ljubav prema životinjama.
Upoznavajući životinje djeca mogu naučiti kako biti odgovorni, brinuti se o drugima i suosjećat se sa njima.
Djecu fasciniraju životinje, njihov izgled, glasanje i pokreti, neiscrpna su inspiracija i nepresušni izvor novih saznanja.
U vrtiću “Višnjik” realiziran je projekat “Životinje”, cilj projekta je bio proširiti dječija znanja i sticanja novih spoznaja o životinjskom svijetu, te ih potaknuti na odgovorno i humano ponašanje prema životinjama.
Projekat je ostvaren kroz različite sadržaje primjerene dobi i interesu djece, a sve aktivnosti sprovodile su se u skladu s potrebama ostvarivanja razvojnih zadataka i humanističkog pristupa u odgoju i obrazovanju. Neki od planiranih ishoda kod djece su: razvijanje pozitivanog odnosa prema životinjskom svijetu, te svladavanje  strahova i predrasuda; aktivno  poticanje empatije, suosjećanja, brige za životinjama, kao i razvoju  kritičkog mišljenja.
Djeca su posebno zanimanje pokazala prema dinosaurusima, tim intrigantnima bićima izumrlim prije 65 miliona godina, a eksperimenti sa erupcijom vulkana su ostavila nezaboravan doživljaj.